Reklam
  • Reklam

PKK'nın sözde sorumlularına darbe!

PKK'ya yönelik son 13  aydaki operasyonlarda 3 bin 964 teröristi etkisiz hale getiren güvenlik güçleri,  örgütün sözde sorumlularına da ağır kayıplar verdi.  Şehir ve kırsalda  operasyonlarını kararlılıkla sürdüren güvenlik güçleri, aynı süreçte örgütün  sözde sorumlularından olan, bazıları İçişleri Bakanlığının "Aranan Teröristler  Listesi"nde bulunan yaklaşık 100 teröristi de etkisiz hale getirdi.

11 Ekim 2017 - 12:35
Reklam

Türkiye'nin barış ve huzur ortamını  bozmayı hedefleyen ve hain saldırılarında sivilleri de katleden terör örgütü  PKK'ya yönelik son 13 ayda düzenlenen operasyonlarda 100'ü örgütün sözde  sorumlusu 3 bin 964 terörist etkisiz hale getirildi.

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarını aralıksız sürdüren Türk  Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ekipleri, PKK'nın üs  olarak kullanmak istediği Hakkari, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Diyarbakır kırsalı  başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile yurt dışında yoğun  şekilde operasyonlar yürüttü.

Bu operasyonların yanı sıra ülkenin diğer bölgelerinde de teröristleri  amansız takibe alan Mehmetçik ve polis, havadan savaş uçakları, helikopterler,  silahlı ve silahsız insansız hava araçları, karadan da top atışları, termal  kameralar ve zırhlı araçlarla başarılı operasyonlar gerçekleştirdi.

PKK GENÇ VE TECRÜBESİZLERİ GÖZDEN ÇIKARDI

Başarılı operasyonlar sonucu gerek mühimmat gerekse üye bakımından  büyük kayıp veren PKK, uzun yıllar örgütte bulunan bazı teröristlerin de  pişmanlık duyarak teslim olmasıyla taktik değişikliğine gitti.

Terör örgütü, kanlı eylemlerini sürdürmek ve tükenmişliklerini  yansıtmamak adına genç ve tecrübesiz olanları adeta ölüme terk etti. Bu durumu  anlayan ve sözde yöneticilerine karşı çıkan birçok terörist bu süreçte infaz  edildi.

Örgütün sözde grup sorumlularının telsiz konuşmalarında da  operasyonlarda çok zayiat verdiklerini ve yeni katılımların olmadığını  söyledikleri belirlendi.

100'ÜN ÜZERİNDE SÖZDE SORUMLU ÖLDÜRÜLDÜ

Katılımın azalması ve üst üste çok sayıda kayıp verilmesi örgüt içinde  paniğe neden oldu. Eylemlerini gerçekleştirecek eleman bulamayan terör örgütü,  uzun yıllar silahlı çatışmaya girmeyen sözde sorumlularını öne sürmek zorunda  kaldı.

Şehir ve kırsalda operasyonlarını kararlılıkla sürdüren güvenlik  güçleri tarafından son 13 ayda örgütün yaklaşık 100 sözde sorumlusu etkisiz hale  getirildi.

SÖZDE SORUMLULAR ARASINDA ÖNE ÇIKAN İSİMLER

Bu süreçte Şırnak'ın Beytüşşebap Bestler-Dereler, Cudi Dağı,  Hakkari'nin Yüksekova, Diyarbakır'in Lice, Bingöl'ün Genç, Elazığ'ın Arıcak ve  Siirt'in Pervari bölgelerindeki operasyonlarda, İçişleri Bakanlığının Aranan  Teröristler Listesi nde gri kategoride yer alan Sefkan kod adlı Kenan Kahraman,  sözde Şenkaya-Göle sorumlusu Hakkı kod adlı Yasin Atsak ile yeşil kategorideki  sözde Sarıkamış-Şenkaya-Göle sorumlusu Alişer kod adlı Zeynal Leblebici de  etkisiz hale getirilen teröristler arasında yer aldı.

Tunceli'nin Kutudere bölgesinde mart ayında düzenlenen operasyonda  etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, Aranan Teröristler Listesi'nde  gri kategoride yer alan, 6 yıl önce kent merkezindeki halı sahada futbol oynayan  Komiser Cem Kerman ile eşi Dilay Turan Kerman'ın şehit edilmesi, 8 polisin  yaralanması ve bir vatandaşın kaçırılması olayının faili olduğu saptandı.

Diyarbakır ve Bingöl'de 7 bini aşkın güvenlik personelinin katılımıyla  yürütülen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristler arasında ise aynı  listede yeşil kategori de bulunan Erhan Siser kod adlı Edip Yetüt'ün de  bulunduğu belirlendi.

Şırnak'ta etkisiz hale getirilen 40 teröristen birinin Bestler-Dereler  bölgesinin sözde cephe sorumlusu İran asıllı Saro kod adlı Salar Acem olduğu  tespit edildi.

Bitlis'in Balcılar köyü bölgesinde düzenlenen operasyon kapsamında da  İl Jandarma Komutanlığı unsurlarınca yürütülen arama tarama faaliyetlerinde  belirlenen bir sığınakta, Aranan Teröristler Listesi nde turuncu kategoride olan  sözde grup lideri Bahoz kod adlı Ahmet Tekin'in cesedi bulundu.

TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine 22 Nisan'da düzenlediği  hava harekatında da Bakanlığın listesinde gri kategoride yer alan PKK'lı Sait  Tanıt'ın etkisiz hale getirildi.

Tunceli'nin Pülümür ilçesi Kızılmescit bölgesinde etkisiz hale  getirilen 7 teröristten birinin aranan teröristler listesinde turuncu  kategoride bulunan Roni kod adlı Mehmet Füdeyil Aydın olduğu belirlendi.  Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Kırım köyü Kel Tepe mevkisinde etkisiz hale  getirilen PKK'lı teröristin ise ilçenin güney ve kuzeyini kapsayan sözde Ape  Musa alanı sorumlusu Roger Helbis kod adlı Akif Abay olduğu ortaya çıktı.

Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde 5 teröristin ölü ele geçirildiği  operasyonda yaralı yakalanan Azat Çüngüş kod adlı Gürbüz Topçu'nun, PKK'nın  bazı sol örgütlerle kurduğu sözde çatı örgüt HBDH'nin Türkiye sorumlusu olduğu  tespit edildi.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda  etkisiz hale getirilen 6 teröristten birinin Dersim Ferhat kod adlı sözde  Dersim eyalet sorumlusu Burak Aydemir olduğu öğrenildi.

Kars'ın Kağızman ilçesi kırsalındaki hava destekli operasyonda etkisiz  hale getirilen teröristler arasında ise yeşil kategoride yer alan ve başına 1  milyon lira ödül konulan, örgütün sözde Kars-Erzurum-Iğdır 4. Bölge sorumlusu  Taylan kod adlı Ferit Polat'ın da olduğu belirlendi.

3 BİN 964 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Son 13 ayda gece gündüz, şehir merkezi, kırsal demeden hem yurt içinde  hem de Irak'ın kuzeyinde PKK'lı teröristlerin peşini bırakmayan, haftalarca  arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör örgütü PKK'ya  son yılların en ağır darbesini indirdi.

Terör örgütü PKK'ya yönelik 1 Eylül 2016 ile 30 Eylül 2017 tarihleri  arasındaki 13 aylık süreçte 3 bin 964 terörist etkisiz hale getirildi.

Bu süreçte, terör soruşturması kapsamında 9 bin 52 kişi gözaltına  alındı. Zanlılardan aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve  Figen Yüksekdağ ile bazı HDP'li milletvekillerinin de bulunduğu 3 bin 362'si  tutuklandı.

SON YILLARIN EN BÜYÜK KIŞ OPERASYONU YÜRÜTÜLDÜ

Mehmetçik ve polis özel harekat timleri, bu dönemde, Doğu ve Güneydoğu  Anadolu'da son yılların en kapsamlı kış operasyonunu gerçekleştirdi.

Terör örgütüne yönelik Hakkari, Mardin, Muş, Diyarbakır, Bitlis, Ağrı,  Şırnak, Tunceli, Siirt, Batman ve Bingöl kırsalı ile şehir merkezlerinde orta ve  büyük çaplı operasyonlar düzenlendi.

Kırsal alanlarda kar tipi, yağmur çamur demeden dağ taş dolaşarak  teröristlerin peşine düşen güvenlik güçleri, kış koşulları nedeniyle zor  şartlarda bile teröristlerin takibini bırakmadı.

Kar kalınlığının zaman zaman 2 metreye ulaştığı kırsal alanlar,  dağların zirveleri, vadiler, sarp araziler, dere ve ırmak çevrelerinde aşırı  soğuğa rağmen ülkenin huzuruna kasteden teröristleri arayan güvenlik güçleri,  örgüt mensuplarının girilemez , ulaşılamaz dedikleri mağara, sığınak ve  barınaklarını bulup imha etti.

KIŞIN 886 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

ararlılıkla sürdürülen operasyonlarda örgüte büyük eleman kayıpları  verdirerek kış üslenmesine imkan tanımayan güvenlik güçleri, PKK'ya ait çok  sayıda giyecek ve yiyecek gibi yaşam malzemesi, örgütsel doküman, silah,  patlayıcı ve mühimmat ele geçirdi.

Zorlu kış koşullarında gece gündüz, şehir merkezi kırsal demeden hem  yurt içi hem de Irak'ın kuzeyinde PKK'lı teröristlerin peşini bırakmayan,  haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör  örgütü PKK'ya kışın da son yılların en ağır darbesini indirdi.

Herhangi bir istihbarat ya da ihbar beklemeden teröristleri  saklandıkları yerde yakalamak amacıyla yurt içi ve Irak'ın kuzeyinde  gerçekleştirilen operasyonlarda, 1 Kasım 2016 ile 31 Mart 2017 tarihlerini  kapsayan kış döneminde 886 terörist etkisiz hale getirildi.

 

Reklam
Bu haber 315 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD'nin Nükleer Anlaşma Tehdidine İran'dan Rest
ABD'nin Nükleer Anlaşma Tehdidine İran'dan Rest
Her kente İHA amirliği geliyor
Her kente İHA amirliği geliyor