Kayıp hepatitli kalmasın

28 Temmuz, Dünya Hepatit Günü olarak kabul ediliyor. Viral hepatitler; HIV/AIDS, tüberküloz ve sıtmadan daha büyük küresel bir sağlık sorunu olarak kabul ediliyor. Dünyada 2030 yılına kadar toplumdaki hepatit B ve hepatit C’li kişilerin %90’ına tanı konulması; tanı konulanların en az %80’inin tedavi edilmesi ve viral hepatitlere bağlı ölümlerin %65 oranında azaltılması hedefleniyor.

03 Ağustos 2018 - 03:40
Reklam

Karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon türü olan hepatit C, tedavi edilmediği takdirde siroz ve karaciğer kanserine sebep olabiliyor. Hepatit C ile yaşayanların %60-80’inde, hastalik ilerleyene kadar belirti görülemediği için de sinsi bir hastalık olarak kabul ediliyor. Şikayet olduğunda da en sık rastlanan halsizlik ve kırgınlık ise karaciğer hastalığına özgü olmayan genel şikayetler olup, hastanın hekime başvurması gecikiyor.

Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde toplam 194 ülkenin katıldığı “Viral Hepatitlerin Eliminasyonu” programı, 2030 yılına kadar ülkeler bazında toplumdaki hepatit B ve hepatit C’li kişilerin %90’ına tanı konulmasını; tanı konulanların en az %80’inin tedavi edilmesini ve böylece viral hepatitlere bağlı ölümlerin %65 oranında azaltılmasını hedefliyor.

 

Bu haber 177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uçak tuvaletinde sigara içti, bin 717 lira ceza kesildi
Uçak tuvaletinde sigara içti, bin 717 lira ceza kesildi
'Çin 30 CIA ajanını infaz etti' iddiası
'Çin 30 CIA ajanını infaz etti' iddiası