Reklam
  • Reklam

İlkokul Müdürü 'Ey Dilber, Olmuşum Divanen' Diye Şiir Yazıp Müdür Yardımcısını Taciz Etti

İstanbul'da evli müdür, müdür yardımcısına aşk şiirleri yazarak tacizde bulundu. Tacize uğrayan müdür yardımcısı kadın, tayin edilirken müdür, görevine devam etti. Mahkeme, müdürü para cezasına çarptırdı.

15 Mayıs 2018 - 02:56
Reklam

İstanbul'da ilkokul müdür yardımcısına 'Ey dilber, olmuşum divanen' adlı şiir yazan okul müdürüne, cinsel tacizden 3 yıla kadar dava açıldı. 2 bin 250 TL ceza alan müdür görevde kalırken tacize uğrayan müdür yardımcısı kadın tayin edildi.

EVLİ OKUL MÜDÜR, MÜDÜR YARDIMCISINA ŞİİRLER YAZDI

İstanbul'daki bir ilkokulun müdür yardımcısı P.Ü., evli ve 2 çocuk babası okul müdürü H.Y. hakkında, kendisini sürekli taciz ettiği ve aşk şiirleri yazdığı gerekçesiyle 2015 yılının mayıs ayında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

YAZDIĞI AŞK ŞİİRLERİNİ DELİL OLARAK MAHKEMEYE SUNDU

Müdürün bir kâğıda yazdığı şiiri ajandasının içine koyduğunu iddia eden P.Ü., kendisini mesai saatleri dışında gece vakti telefonla da arayıp taciz ettiğini, mobbing uyguladığını belirtti. 'Ey dilber, yaktın beni yüreğimden' ve 'Bazen hayretle bakıyorum hayata' şeklindeki sözler içeren aşk şiirleri, savcılık dosyasına delil olarak girdi.

'YAZI BENİM, AMA BEN KOYMADIM'

Okul müdürü H.Y. ise not kâğıdındaki dizelerin kendi el yazısı olduğunu ancak ajandanın içine kendisinin koymadığını savundu. 2'nci şiirin de müdür odaya girip çıktıktan sonra mağdur tarafından bulunduğunu kaydeden savcı, H.Y.'ye 'cinsel taciz' suçu işlediği gerekçesiyle 4.5 aydan 3 yıla kadar hapis talebiyle dava açtı.

KADIN, TAYİN EDİLİRKEN TACİZCİ MÜDÜR GÖREVE DEVAM ETTİ

Genç kadın, şikâyetinin ardından iddiaya göre istifaya zorlandı, Kartal'da başka bir okula 'hizmet gereği' adı altında tayin edildi. Müdür hakkında Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de şikâyette bulunuldu. P.Ü.'nün ataması farklı bir okula yapılırken, H.Y. aynı okulda idarecilik görevine devam etti.

3 YIL SÜREN DAVADA MÜDÜRE PARA CEZASI KESİLDİ

Anadolu 62. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 3 yıldır süren, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da müdahil olduğu davada, mahkeme kararını verdi. Duruşmaya sanık müdür H.Y. ve mağdur müdür yardımcısı P.Ü. ile avukatları katıldı. Suçlamaları reddeden sanık, beraatini talep etti. Mahkeme, müdür H. Y.'nin 'cinsel taciz' suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek 2 bin 250 TL adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve aşk şiirlerinin adli emanette delil olarak saklanmasına karar veren mahkeme, sanık hakkındaki kararın devlet memuru olması nedeniyle Kartal Kaymakamlığı'na gönderilmesine ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na tebliğ edilmesine de hükmetti.

KADIN, MADDİ MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇACAK

P.Ü.'nün avukatı Selçuk Çevik, kararı şöyle değerlendirdi: '3 yıl süren yargılama sonunda adalet yerini buldu. Bu karar diğer davalara da örnek teşkil edecektir. Bu olayla çalışma hayatındaki kadınların yaşadığı zorluklar da gözler önüne serildi. Kararın kesinleşmesinin ardından müvekkilim P.Ü maddi ve manevi tazminat davası açacak ve kazanıldığı takdirde tazminat geliri kadın kuruluşlarına bağışlanacak.'

( Habertürk)

Reklam
Bu haber 102 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Millet İttifakı 'seçim ordusu' kuruyor!
Millet İttifakı 'seçim ordusu' kuruyor!
12 yaşında kaçırıldı, 13 yaşında hamile kaldı, 18 yaşında...
12 yaşında kaçırıldı, 13 yaşında hamile kaldı, 18...