Fed faiz kararı açıklandı

Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını açıkladı. Fed faizleri beklendiği gibi 25 baz puan artırarak 2.00-2.25 bandına çıkardı.

Fed faiz kararı açıklandı

Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını açıkladı. Fed faizleri beklendiği gibi 25 baz puan artırarak 2.00-2.25 bandına çıkardı.

Fed faiz kararı açıklandı
27 Eylül 2018 - 02:08
Reklam

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini yüzde  1,75-2 aralığından yüzde 2-2,25 aralığına yükseltti. Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin  (FOMC) eylül toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi.İki günlük toplantının ardından yayımlanan karar metnine göre, 9 FOMC  üyesi, politika faizini artırma kararını oy birliğiyle alırken, bu Fed'in bu  yılki 25 baz puanlık üçüncü faiz artırımı olarak kayıtlara geçti.Ülke ekonomisinin güçlü büyümeyi ve iş gücü piyasasının sıkılaşmayı  sürdürdüğü vurgulanan karar metninde, FOMC, iş gücü piyasası şartları ve  enflasyon açısından gerçekleşen gelişmeler ve beklentiler ışığında, federal  fonlama oranını yüzde 2-2,25 aralığına yükseltme kararı aldı. ifadesi  kullanıldı.Bu arada, karar metninden, daha önceki toplantılarda yer verilen,   Fed'in para politikası duruşu destekleyici olmayı sürdürüyor.  değerlendirmesinin çıkarılması dikkati çekti.

BEKLENTİSİNİ KORUDUABD

Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, bu yıl toplam  dört kez faiz artırılacağı beklentisini korudu.  Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin  (FOMC) eylül toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi.İki günlük toplantının ardından yayımlanan karar metnine göre, 9 FOMC  üyesi, politika faizini yüzde 1,75-2 aralığından yüzde 2-2,25 aralığına yükseltme  kararını oy birliğiyle aldı. Bu karar, Fed'in bu yılki 25 baz puanlık üçüncü faiz  artırımı olarak kayıtlara geçti.

EKONOMİK PROJEKSİYONLAR DA GÜNCELLENDİ

FOMC, faiz kararına ilaveten ekonomik projeksiyonlarını da güncelledi. Yeni projeksiyonlara göre, Fed üyelerinin yıl sonuna dair medyan faiz  oranı tahmini yüzde 2,4 seviyesinde sabit kaldı. Bu oran, banka yetkililerinin,  yılın geri kalanında bir kez daha faiz artırarak 2018'i toplam 4 faiz artışıyla  tamamlama planını koruduğuna işaret etti.FOMC'nin gelecek iki yıla yönelik medyan faiz projeksiyonları da yüzde  3,1 ve yüzde 3,4 seviyelerinde korundu. Bu oranlar, banka yetkililerinin gelecek  yıl üç, bir sonraki yıl ise bir kez faiz artırmayı planladıklarını gösterdi.Diğer taraftan, Fed'in bu yıla yönelik büyüme beklentisi yukarı yönlü  revize edildi. Buna göre, banka yetkilileri, Amerikan ekonomisinin 2018'de yüzde  2,8 yerine yüzde 3,1 büyümesi bekliyor.Ayrıca, haziran ayında yüzde 2,4 olarak açıklanan 2019 büyüme  beklentisi, yüzde 2,5'e çıkarılırken, 2020 tahmini yüzde 2'de sabit  bırakıldı.FOMC'nin işsizlik oranı projeksiyonları, 2018 sonuna ilişkin medyan  tahminin yüzde 3,6'dan yüzde 3,7'ye yükseltildiğini de ortaya koydu. Banka  yetkilileri, işsizlik oranının, 2019 ve 2020'de yüzde 3,5'e gerileyeceğini  öngörmeye devam etti.Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek Kişisel  Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksine ilişkin medyan tahminler ise  değiştirilmeyerek, bu yıl için yüzde 2 ve 2019-2020 için yüzde 2,1'de sabit  bırakıldı.Piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın düzenleyeceği basın  toplantısına odaklandı.Faiz artırım kararını ve ekonomik projeksiyonları değerlendirecek  Powell'ın konuşmasında yatırımcılar, Fed'in gelecek dönemde atacağı adımlara  ilişkin sinyaller arayacak.

FED'İN FAİZ KARARINA DOLARIN İLK TEPKİSİ

Fed, böylelikle bu yıl 3. kez faiz arttırmış oldu. Fed'in faiz kararının ardından dolar/TL paritesinde hafif bir gerileme görüldü. Fed'in faiz kararı öncesi 6.09 civarında olan dolar kuru 6.05 seviyesine çekildiAyrıntılar birazdan... 

Bu haber 612 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum