Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan F-35 ve S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-35 uçakları ve S-400 füze sistemlerinin teslimatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan F-35 ve S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-35 uçakları ve S-400 füze sistemlerinin teslimatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan F-35 ve S-400 açıklaması
06 Nisan 2019 - 12:40
Reklam

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin satır başları şöyle:Tabii  Amerika'nın şu andaki söylentileri, vesaireleri falan bunlar çok yanlış şeyler.  Çünkü biz bir defa S-400 ile ilgili süreci, bunu bitirdik ve S-400 ile ilgili  ödemelerimiz devam ediyor. Bunları yapıyoruz ama biz Amerika'ya da teklifimiz  şuydu, 'Sizden de patriotları alalım.' Ama Amerika bize uygun şartlarda, yani  Rusya'nın S-400'de tanıdığı şartlarda maalesef patriotlarda aynı şartları onlar  bize tanımadı.Tanımadığı için de biz şu anda, şu duruşta oraya sıcak bakmıyoruz.  Ama S-400 süreci bizim işliyor ve temmuz ayında da teslimatlar başlayacak.  Geliyorum F-35 olayına. F-35'ler konusunda da yine önüne gelen bir şeyler  söylüyor. Biz iki tanesini teslim almıştık ve bunlar şu anda Amerika'da. Üçüncüyü  de teslim ettiler ve şimdi çok kısa bir süre içerisinde, yani haftalar söylüyorum  dördüncü de gelecek. Dördüncüyü de teslim edecekler.Bizim şu anda pilotlarımız bir general öncülüğünde orada aynı zamanda  çalışmaları yürütüyorlar ve biliyorsunuz Dışişleri Bakanım Mevlüt Çavuşoğlu NATO  toplantısı için de oradaydı. Orada da Dışişleri Bakanı Pompeo ile falan  görüşmeler yaptı. Bu arada da tabii NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in yani  Amerika'da yapmış olduğu konuşma, genel kurulda manidardır.O konuşmasında adeta  'NATO ülkesi üyelere herhangi bir yaptırım... Bunlar doğru şeyler değildir. Çünkü  bizim hepsine ihtiyacımız var' ifadesini kullandı. Daha önce de yaptığı bir  açıklamasında Stoltenberg, şunu söylemişti. 'Biz üyelerimizden kimin hangi silahı  aldığına veya alacağına müdahale edemeyiz.' Bütün bunlar ortada, açık. Şimdi de  Stoltenberg'in oradaki süresi 2022'ye kadar ayrıca uzatıldı.

Bu haber 132 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum