Bayram öncesi işçi kıyımı

İstanbul’da metro şantiyesinde çalışan 700’e yakın işçi işten çıkarıldı.

Bayram öncesi işçi kıyımı

İstanbul’da metro şantiyesinde çalışan 700’e yakın işçi işten çıkarıldı.

Bayram öncesi işçi kıyımı
16 Ağustos 2018 - 05:28
Reklam

Ataköy-İkitelli metro hattı şantiyesinde çalışan 700’e yakın işçinin işine, Bayburt Group hiçbir gerekçe göstermeden son verdi. Hakları gasp edilen işçilerin bir kısmı şirketin sunduğu sözleşmeyi imzalayıp şantiyeyi terk ederken bir kısmı da hakları için eylem yaptı. İşçilerin direnişi karşısında Bayburt Group maaşların üçte birini ödeyince işçiler eylemlerine son verdi.


Hakları gasp edilen işçilerden biri de Yozgat’tan dört ay önce gelen İslam Güneş. Bayburt Group’ta üç buçuk aydır çalışan Güneş, devletin Bayburt Group’a verdiği hakediş ödeneğinin kesintiye uğraması sonucunda firmanın kârından zarar etmemek için işçilerin işine son verdiğini belirterek, “Bizim çalıştığımız şantiyeden 450 kişi işten çıkarıldı. 250 kişi de diğer şantiyelerden çıkarıldı. Her gün işçi çıkarıyorlar. Hiçbir gerekçe göstermiyorlar. Devlet ödenek vermediği için işçi çıkardıklarını sonradan söylediler” dedi.

Haklarını alamayacakları için telaşa kapıldığını belirten Güneş, şirketin işçilerin haklarını gasp eden bir sözleşme hazırlayıp sunduğunu ve imzalamaları doğrultusunda tehdit edildiklerini aktardı. Güneş, yetkililerin kendilerine ihbar tazminatını vereceklerini söylediğini ancak bunu da vermediklerini dile getirdi.

‘Bu şirket mafya gibi’

Firma çalışanlarının şantiye içinde göz dağı vermek için silahlarla ateş ettiklerini de belirten Güneş şunları söyledi: “Yani ben mafyayım haklarınız umurumda değil, imzalayın gidin buradan dediler. Burada olaylar oldu diye bir sürü polis geldi. Şirketin adamları belinde silah geziyor, önünde çekip beline koyuyor. Polis hiçbir şey demiyor.”

25 gün önce Bitlis’ten çalışmak için geldiğini belirten Emrah Özdemir ise hak arama eylemi sırasında firmanın kamp amiri tarafından tehdit edildiklerini söyledi: “Kampta kalırsanız yangın çıkabilir, taş düşebilir diye bizi tehdit ediyorlardı.” Şantiye alanında 2 bin çalışanın olduğunu söyleyen Özdemir, kalanların işine de bayramdan sonra son verileceğini iddia etti.

Bu haber 1482 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum