BAE güçleri ayrılmaya başladı

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı güçlerin, Sokotra Adası'ndan ayrılmaya başladığı bildirildi.

BAE güçleri ayrılmaya başladı

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı güçlerin, Sokotra Adası'ndan ayrılmaya başladığı bildirildi.

BAE güçleri ayrılmaya başladı
16 Mayıs 2018 - 06:38
Reklam

Sokotra Adası'ndaki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, BAE  güçleri aşamalı olarak adadan ayrılmaya başladı.

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, dün yaptığı açıklamada, BAE ile ülkesi  arasındaki Sokotra Adası krizinin sona erdiğini duyurmuş, taraflar arasında  Sokotra Adasındaki durumun, BAE askerlerinin adaya konuşlandığı tarihten öncesine  dönmesi için bir anlaşma yaptığı bilgisini vermişti.

Suudlu ve Yemenli yetkililerden oluşan ortak komite, pazar akşamı  Yemen hükümeti ve BAE arasındaki Sokotra krizini çözmek için adaya gitmişti.

BAE ASKERLERİNİN SOKOTRA'DA KONUŞLANMASI

BAE'ye bağlı onlarca asker, 2 Mayıs Çarşamba günü kendilerini taşıyan  3 uçağın, Hadibu kentindeki Sokotra Havalimanı'na varmasının ardından havalimanı  çevresinde konuşlanmıştı. Askerlerin yanı sıra aralarında 6 tankın da yer aldığı  askeri araçların nakli de gerçekleşmişti. BAE askerlerinin, ertesi gün de Sokotra  Limanı çevresinde konuşlandığı bildirilmişti.

BAE'ye bağlı askerlerin, Sokotra Adası'na gelerek konuşlanmasının  ardından Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan ile  iletişime geçmiş, bunun üzerine sorunu çözüme kavuşturmak için Suudi Arabistan  tarafından bir heyet de adaya gönderilmişti.

Yemen sahillerine 500 kilometre uzaklıktaki 6 adadan oluşan Sokotra,  Aden Körfezi ve Afrika Boynuzu açıklarında Hint Okyanusu'nda stratejik bir  konumda bulunuyor.

Bu haber 1138 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum