2017 Kurbanlık fiyatları

Kurban Bayramına kısa bir süre kala vatandaşlar Kurbanlık fiyatlarını merak ediyor. Küçükbaş ve Büyükbaş hayvanların kaç Türk Lirasından satışa sunulacağı büyük merak konusu. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik Küçükbaş hayvan fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Peki Kurbanlık fiyatları kaç liradan satışa çıkarılacak?

07 Ağustos 2017 - 16:41
Reklam

Küçükbaş kurbanlıklar 750-950 lira arasında satılıyor. Bu sözler Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik'e ait. Çelik muhabirine yaptığı açıklamada Kurbanlık fiyatları ve genel durum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Geçen seneye oranla Küçükbaş kurbanlık fiyatlarında %17'lik bir artış olduğunu bununda Mevcut girdi fiyatlarına ve piyasa değerlerine göre bugünkü enflasyon şartlarını göz önünde bulundurulduğunda normal olduğunu savunan Nihat Çelik Küçükbaş kurbanlıkların 750 lira ile 950 lira arasında satışa sunulacağını duyurdu.

2017 KURBANLIK FİYATLARI

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: "Halihazırda kurbanlık şartlarına haiz satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoku bulunuyor"  

"Halen canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada 17-19 liraya işlem görürken, kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor" 

"Belediyelerin kurbanlık hayvanlar için ücretsiz pazar yeri tahsis etmesini istiyoruz. Pazar yerlerinde satış yapacakların sosyal  ihtiyaçlarını karşılamak üzere banyo ve barınak gibitedbirlerin alınması sektör için olumlu bir adım olacaktır"

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, halihazırda kurbanlık şartlarına haiz, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan  stokunun bulunduğunu belirterek, "Halen canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada 17-19 liraya işlem görürken, kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor." dedi. 

Çelik, muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'na bir ay kala kurbanlık hayvan piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de son yıllarda kırmızı et üretim sorununun yaşandığına dikkati çeken Çelik, sıkıntının yetiştiriciden kaynaklanmadığını, Anadolu topraklarının küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olduğunu ve yetiştiricilerin de alın teriyle bu mesleği yaptıklarını söyledi.

Çelik, halihazırda kurbanlık şartlarına haiz, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoku bulunduğuna işaret ederek, "İthalata ihtiyacımız olmadığı gibi, küçükbaş hayvan sayısı da yeterlidir." ifadesini kullandı. Halen canlı küçükbaş hayvan piyasasında fiyatların kilogram başına 17-19 lira seviyesinde olduğunu anlatan Çelik, şöyle devam etti:

"Kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor. Bu fiyatlar bölge şartlarına göre de farklılık gösteriyor. İstanbul ve Elazığ'daki kurbanlık hayvan  fiyatlarının aynı olmasını bekleyemeyiz. Doğu illerinde biraz daha uygun fiyata  kurbanlık hayvan satılabiliyor. Geçen sene de kurbanlık hayvan fiyatları700-750 liraydı. Dolayısıyla fiyatlarda artış söz konusu. Mevcut girdi fiyatlarına ve piyasa değerlerine göre bugünkü enflasyon şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda yüzde 17'yi bulan artışın uygun olduğunu düşünüyoruz."

Küçükbaş hayvan fiyatlarını aşağı çekmek, hayvan popülasyonunu yükseltmek, elde edilen sütün endüstride değerlendirilmesi ve değerinde satılması için kuzuların destekleme kapsamına alınmasını isteyen Çelik, anaç koyun ve keçilere verilen desteklerin de enflasyon artışı göz önünde bulundurularak  yükseltilmesinin yararlı olacağını dile getirdi.

Çelik, küçükbaş hayvanlar arasında özellikle anaç dişilerin erken kesime gitmesinden yana olmadıklarının altını çizerek, sektörün  sürdürülebilirliği açısından kurban pazarlarında dişi hayvan satılmasının  yasaklanması kararını desteklediklerini bildirdi.

"Belediyeler ücretsiz hayvan pazar yeri tahsis etsin"

Belediyelerin kurbanlık hayvanlar için ücretsiz pazar yeri tahsis etmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, buralarda satış yapacak kişilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere banyo ve barınak gibi tedbirlerin alınmasının da sektör için olumlu bir adım olacağını söyledi.

Çelik, Kurban Bayramı'nda bazı tüccarların elindeki hayvanın ağırlığını artırabilmek için uygun olmayan yollara başvurduğunu anımsatarak, "Bu kişilere hayvanlara günlük beslenmeleri dışında başka bir şey yedirmemeleri ve içirmemeleri konusunda uyarıda bulunuyoruz. Helale haram katmayın. Tüketiciler de bu konuda dikkatli olsunlar." diye konuştu.

"Fakıbaba ile sektörün sorunlarını çözeceğimize inanıyoruz"

Ülkenin milli ekonomisine katkı sağlayan küçükbaş hayvancılığın, gelişmesi ve üretimin artması için desteklenmesi gerektiğini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

"Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerimiz kırsalda yaşayan düşük gelirli insanlardır. Dolayısıyla tabandan gelen, 'fakir fukaranın babası' olarak bilinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı'mız Ahmet Eşref Fakıbaba ile sektörümüzün sorunlarını iyi niyet ve büyük bir samimiyetle çözeceğimize  inancımız tamdır. Sayın Bakan'ımızın yapacağı yeni politikalarda, damızlık hayvancılığa yönelik desteklerinin artırılması, sektörde örgütlenmenin  desteklenmesi, yem bitkileri ekim alanlarının artırılmasına yönelik desteklerin  geliştirilmesi, hayvancılıkla ilgili finansman kaynaklarının artırılması, canlı  hayvan ve kırmızı et ithalatının yasaklanması, indirilen gümrük vergilerinin  yeniden yükseltilmesi gibi birkaç önemli konunun acilen çözüme kavuşturmasını  bekliyoruz. Hayvancılıkla ilgili yeni politikaların oluşturulmasında Birlik  olarak her zaman destek vermeye hazırız."

  

Bu haber 270 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enis Berberoğlu, Yargıtay'ın Kararı Sonrası Cezaevinde Açlık Grevine Başlayacak
Enis Berberoğlu, Yargıtay'ın Kararı Sonrası Cezaevinde Açlık...
Aydın'da, 5 Kişinin Can Verdiği Damat Katliamının Altından Alacak Verecek Meselesi Çıktı
Aydın'da, 5 Kişinin Can Verdiği Damat Katliamının Altından...